Hamulce rolkowe

Hamulce rolkowe spotykamy głównie w rowerach miejskich. Zasada ich działania, polega na zaciskaniu rolki wewnątrz bębna. Na zewnątrz belki znajduje się tarcza –radiator, która odprowadza ciepło. Są przystosowane do jazdy w mieście, po płaskim terenie. Nie należy używać ich podczas jazdy w terenie górzystym.

Hamulce rolkowe w przeciwieństwie do hamulców na obręczy lub hamulców tarczowym nigdy nie spowodują całkowitego zablokowania koła, a co za tym idzie nigdy nie wylecimy przez przednie koło ani nie wpadniemy w niekontrolowany poślizg. Wszystko dzięki modulatorowi siły hamowania umieszczonemu wewnątrz hamulca.

Hamulce rolkowe są uważane za hamulce bezobsługowe i bezawaryjne, a to dlatego, że działają w każdych warunkach atmosferycznych w ten sam i niezawodny sposób. System hamowania znajduje się wewnątrz hamulca. Zasada hamowania rolek polega na bardzo mocnym rozpieraniu rolek dociskanych do powierzchni bocznej. W czasie hamowania po miedzy tarczami powstaje wysoka temperatura dlatego też im bardziej pagórkowaty teren tym powinniśmy wybrać hamulce z większą tarczą chłodzącą.

Zalety:

mechanizm schowany z boku piasty,

brak wpływu deszczu, wilgotności i brudu na pracę hamulców, dzięki szczelnie zamkniętej konstrukcji

Zapisz się do newslettera

i otrzymuj informacje o nowościach